VASARA – brandos ir pilnatvės metas | VI tema

NUO JONINIŲ IKI ŽOLINIŲ

Dabar intensyviausias ir šviesiausias metų laikas. Pievos, parkai, pamiškės ir gėlynai mirga įvairiausiomis žiedų spalvomis. Regis, taip neseniai žydėjo vaismedžiai, o štai – jau mezgasi vaisiai, sirpsta uogos. Vasaros gamta brandi - dovanoja nesuskaičiuojamas gėrybes, praturtina ir kuria gerovę, maitina tarsi mama.


 Roma Čepulevičiūtė/Giedrės Rein nuotr.

Kurti – griauti, veikti – ilsėtis

Iki birželio pabaigos saulė prikelia ir augina žemėje gyvybę – viskas žaliuoja, auga, veši, noksta. Tačiau kuo stipriau saulė kaitina, tuo labiau džiovina vandenis, sausina ir degina žemę, taip pamažu pradėdama savo ardomąjį darbą. Panašiai ir aš: kai dienos tokios ilgos, jaučiu daug energijos - kunkuliuoju noru veikti, kurti, judėti, pamatyti, susitikti, keliauti. Tačiau karštis ir tvankuma mane ima varginti. Nors turiu susiplanavusi daug darbų, tačiau kartais sunku susikaupti, noriu tysoti ir nieko neveikti. Karštomis dienomis slepiuosi šešėlio vėsoje ir ieškau, kaip atsigaivinti, kažką malonaus patirti.

Veikti ir būti

Vasarą dažnai pagaunu save balansuojant tarp intensyvaus darbo (kuris yra sezoninis), poreikio pailsėti su šeima ir skirti kokybiško laiko sau. Kartais jaučiu, kad viduje ima kauptis audros debesys, nes nepavyksta nei susikoncentruoti dirbant, nei persijungti į poilsio režimą. Tuomet prisimenu vienos savo draugės patarimą, kaip pačiai susikurti „gerus orus“. Reikia suskirstyti savo laiką į dvi grupes: „veikti“ ir „būti“. Laikas „veikti“ – tai skubūs, svarbūs, neatidėliotini ir kasdieniai reikalai. Laikas „būti“ – tai poilsis, laisvalaikis, hobis, saviugda, laikas sau ir pan. Kai iš šalies pasižiūriu į savo laiko „svarstykles“, pamatau, kad persveria sritis „veikti“. Tai, dažniausiai, ir yra mano vidinių „žaibų“ priežastis. Tuomet paklausiu savęs, kaip jaučiuosi, kokie mano poreikiai nepatenkinti, kaip galėčiau nudžiuginti savo vidinę mergaitę? Pakanka, kad prisiminčiau skirti daugiau laiko sau, pavyzdžiui, pabraidyti po žydinčias pievas, ir vidiniai audros debesys išsisklaido.


 Roma Čepulevičiūtė/Giedrės Rein nuotr.

Vidurvasaris kaip viduramžis

Kartais man patinka įsivaizduoti, kad moters gyvenimas – lyg 100 metų, išdėliotų per visus metų laikus. Tarkime, kad gimstame per Kalėdas (žiemos saulėgrįža), o išeiname iš gyvenimo per Vėlines. Tuomet vasara būtų mūsų gyvenimo vidurys, maždaug 40 - 50 metai. Mano svajonė „tapti mama“, išsipildė šiame, brandžiame amžiuje. Nors vaikai jau paaugo, tačiau jiems dar reikia labai daug mano dėmesio ir laiko. O aš jaučiu, kad būdama namų šeimininke ir mama pilnai savęs nerealizuoju. Jau noriu naujovių ir svarstau, ar planuoti dar vieną vaiką, ar grįžti į fotografiją ir kelti kvalifikaciją? Gal dirbti pilnu etatu floristikos salone ar imtis naujų kūrybinių projektų? Dabar toks metas, kai jaučiu norą prisiimti didesnes atsakomybes darbe, tapti labiau nepriklausoma ir finansiškai laisva. Jaučiu norą ir ryžtą išsiskleisti visa jėga, taip, kaip veikia vasaros saulės spinduliai – plačiai ir intensyviai. 


 Roma Čepulevičiūtė/Giedrės Rein nuotr.

Pasidalinsiu keletu paprastų ritualų, kurie man padeda susivienyti su gamta, pasisemti vasaros energijos ir skleistis.

1. Sudegink. Šiltą vasaros naktį užsikurk laužą ir jame sudegink sausas gėlių puokštes, senas vaistažoles, pernykščius džiovintų augalų ryšulėlius. Jei tokių neturi – parink sausų šakų ir per jas atiduok ugniai visa, kas sena ir įkyrėję. Jei prie laužo būsite keliese – garsiai vardinkite, ko atsisakote – tegu ydos supleška ugnyje. Patikėk ugniai savo prašymus ir padėkok. 2. Pasitik saulėtekį. Tegu tai bus išskirtinis laikas sau, malonus ir sakralus ritualas. Klausykis aušroje giedančių paukščių, kvėpuok ryto gaiva, nusiprausk rasa. Saulei tekant, akimis gerk viso dangaus spalvas – raudoną ir oranžinę, sodriai geltoną ir žydrą. Šios spalvos ir bundanti gamta pastiprins gyvybinę energiją, valią ir imunitetą, sužadins gyvenimo džiaugsmą, pasitikėjimą savimi ir optimizmą. 3. „Maudykis“ stichijose. Vasarą visos stichijos (vanduo, žemė, ugnis ir oras) ypač stiprios, teikia daug energijos, leidžia pasikrauti ir išsikrauti, atsipalaiduoti. Maudykis vandens telkiniuose, vaikščiok basa, lepinkis saulės šiluma, braidyk po pievas, uogauk, žoliauk, iškylauk. Liesk žemę, ravėk, purenk, augink daržoves, gėles. Kuo dažniau vaikščiok miške taip, tarsi maudytumeisi jame, - visuose miško atspalviuose, garsuose, kvapuose. Stebėk, kaip kiekvieną kartą tas pats miškas, ežeras ar pieva keičiasi. Pajusk, kaip keitiesi ir tu. Tegu šie paprasti ritualai ir Tau padeda pajusti vasaros pilnatvę ir su dėkingumu priimti savo autentiškumą. __ Seminarų “Gamtos ir moters ciklai” autorė, fotografė, Giedrė Sviklė V tema “Žydėjimo metas” skaitykite >>