Saugai odą nuo saulės, bet užmiršti plaukus? 5 priežastys, kodėl tai būtina

Vasara – laikas, kai gamtoje norisi praleisti kiekvieną laisvą minutę, tačiau su saulės teikiamais malonumais atsiranda ir ne tokių malonių padarinių: pleiskanos, intensyvesnis plaukų slinkimas, išsausėję ir lūžinėjantis plaukų galiukai – tik dalis jų. „Ellips Lietuva“ paklausė dermatologės trichologės Rasos Aurelijos Vankevičiūtės, kuri gydo plaukų ir skalpo ligas bei atlieka plaukų transplantacijos procedūras, kokių klaidų galima išvengti ir kaip apsaugoti savo plaukus vasarą.

Svarbu žinoti, kad saulė mus veikia net debesuotą dieną, tačiau skirtingai nei nuolat atsinaujinanti oda, plaukai tokios savybės neturi, todėl juos prižiūrėti  reikia dar atidžiau.

  1. Pleiskanojimas

Pasak gydytojos, nors galvos odos pleiskanojimas dažniau paūmėja pavasarį ir rudenį, vasarą kai kuriems žmonėms ši problema taip pat gali imti gadinti nuotaiką. „Pleiskanos vienus žmones vargina nuolatos, kitiems jų atsiradimas gali būti siejamas su tam tikru sezonu, patiriamu stresu ar kitomis odos ir plaukų ligomis. Vasaros metu pleiskanų atsiradimas gali būti siejamas su karštesniu oru, nes, sušilus galvos odai, ant jos ima kauptis sebumas (aliejus, kurį organizmas natūraliai gamina riebalinėse liaukose, kad apsaugotų odą nuo išdžiūvimo), prakaitas ir plaukų priežiūros priemonės. Šis mišinys gali imti dirginti galvos odą, todėl atsiranda pleiskanų ir plaukus tenka trinkti dar dažniau“, – sako gydytoja trichologė R. A. Vankevičiūtė.

  1. Galvos odos nudegimas

Gydytojai trichologai dažnai rūpinasi nuplikusių vyrų ir tų, kurie nešioja trumpų plaukų šukuosenas, galvos odos nudegimais. Galvos oda yra plona ir jautri, tad, nedėvint kepurės arba nenaudojant apsauginių kremų nuo saulės, oda nudega ir peršti kelias dienas. Kaip iš praktikos pastebi dermatologė, nuolatos nesirūpinant savo galvos oda, su amžiumi gali pradėti vystytis aktininės keratozės – ikivėžinė odos būklė: „Jeigu kada matėte nuplikusį senjorą, kurio galvos odoje yra paraudimų su gelsvos spalvos dariniais, panašiais į šašiukus, tai – saulės padariniai. Norint to išvengti, būtina dėvėti kepurę arba naudoti apsauginius kremus nuo saulės – ne tik kūnui, bet nepamirštant pasitepti ir galvos odos“. Pasak gydytojos, žmonės labai dažnai pamiršta nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugoti ne tik galvos odą, bet ir ausis, ypač jų viršutines dalis. Kad būtų galima išvengti odos nudegimų, derėtų ausis patepti apsauginiu kremu nuo saulės su SPF 50 apsauga ir, jeigu įmanoma, rinktis galvos apdangalą, kuris nuo UV spindulių apsaugotų ir ausis.

  1. Dažnas plaukų riebalavimasis

Kalbant apie veido kremus, viskas aišku – drėkinantys dažniausiai naudojami vasarą, maitinantys – žiemą, tačiau rinkdamiesi plaukų priežiūros priemones, dažnai šią taisyklę pamirštame. Gydytoja trichologė už tai galvos tikrai nepaglostys. „Plaukai yra labai skirtingi – natūralūs, dažyti, ploni, stori, sausi, riebūs, sveiki ir nualinti, ilgi ir trumpi, tiesūs ir garbanoti, tad nėra vienos priemonės, kuri tiktų visiems plaukų tipams. Tačiau pora gairių yra. Dažniausiai žiemos metu patalpose oras dėl šildymo būna išsausėjęs, todėl ir plaukų priežiūrai rekomenduojama rinktis šiek tiek „sunkesnius“, aliejingus ir maitinančius produktus. Vasarą šie produktai gali būti per „sunkūs“ ir suriebaluoti plaukus per greitai, todėl šiltuoju metu reiktų rinktis drėkinančius šampūnus ir kondicionierius. Taip pat svarbu plaukų neapkrauti balzamais, plaukų aliejais ar kitomis plaukų priežiūros priemonėmis, kad plaukai rečiau riebaluotųsi, o galvos oda galėtų kvėpuoti“, – patarimais dalijasi R. A. Vankevičiūtė. Kad plaukai būtų apsaugoti ne tik nuo riebalavimosi, bet ir saulės spindulių, vasarą verta rinktis plaukų priežiūros priemones su vitaminais ir apsauga nuo ultravioletinių spindulių (UV). Rinkoje jau yra ir tepamų plaukų vitaminų, kurie ne tik neapsunkina plaukų, bet juos pamaitina, sudrėkina ir apsaugo nuo neigiamo saulės poveikio.

  1. Plaukų slinkimas

Specialistė primena, kad, vasarą nesaugant plaukų nuo saulės, rudenį gali tekti dėl to pasigailėti – plaukai ims slinkti. Ši problema aktuali tiek vyrams, tiek moterims ir nepriklauso nuo amžiaus, nes dėl UV saulės spindulių poveikio sutrikus natūraliam plaukų augimo ciklui, slinkti jie gali pradėti bet kam. Kad to būtų galima išvengti, derėtų saulėtą dieną dėvėti galvos apdangalus, o trenkant plaukus, juos palepinti šampūnu, kondicionieriumi ar tepamais plaukų vitaminais su UV apsauga. „Galvos apdangalai, kurie apsaugo tiek galvos odą, tiek plaukus nuo tiesioginių saulės spindulių, suteikia  daugiau naudos nei žalos. Vasaros metu greičiausiai ir taip teks plaukus plauti dažniau nei žiemą, o užsidėję  kepuraitę, atostogų metu galime laimėti dar vieną plaukų „neplovimo“ dieną. Abejoti galvos apdangalų nauda nereikėtų, nes tai ne tik naudinga, bet ir stilinga garderobo detalė“, – šypsosi gydytoja dermatologė R. A. Vankevičiūtė.


Asmeninio archyvo nuotr. /Rasa Aurelija Vankevičiūtės

  1. Išsausėję ir išblukę plaukai

Saulės spinduliai plaukus veikia panašiai kaip cheminės garbanojimo ar plaukų balinimo priemonės – UVB spinduliai pažeidžia plauko viršutinę dalį, vadinamą kutikule ir suardo plauko keratino proteinus, todėl plaukai tampa šiurkštūs ir sausi. UVA spinduliai nėra tokie agresyvūs, tačiau skverbiasi giliai ir apniukusią dieną – dėl šių spindulių poveikio blunka plaukų spalva. Deja, bet dėl natūralaus apsauginio pigmento stokos, ploni ir šviesūs plaukai gali būti pažeisti stipriau. Norint to išvengti, plaukų šviesinimą reikėtų susiplanuoti iš anksto ir vengti tai daryti tuo metu, kai planuojama daug laiko praleisti saulėje. Tiesa, „Ellips Lietuva“ kalbinta gydytoja primena, kad tamsiaplaukiai taip pat kenčia nuo tiesioginių saulės spindulių, tačiau plauko pažeidimai būna mažesni. Tačiau norintiems eksperimentuoti su plaukų spalva, nusiminti neverta. Kadangi plaukų dažymo technologijos tobulėja ir atsiranda naujų dažymo technikų, kurias naudojant galima išvengti nuolatinio visų plaukų šviesinimo, o procedūrą galima atlikti kas 3-6 mėnesius, darosi lengviau išlaikyti plaukus sveikus. „Sveiki plaukai ir atostogos paplūdimyje – joks oksimoronas, tereikia laikytis dviejų taisyklių: nuolat lauke dėvėti galvos apdangalą ir einant maudytis dėvėti plaukimo kepuraitę arba plaukus susirišti taip, kad jie nesušlaptų sūriame arba chloruotame vandenyje. Iš pradžių laikytis šių taisyklių gali atrodyti keista, tačiau ilgainiui tai  tampa natūraliu ritualu, kuris padeda išlaikyti sveikus plaukus visus metus. Ir visai nesvarbu, kur ilsimės – Lietuvoje ar Maldyvuose, nes saulė visur yra ta pati, skiriasi tik jos intensyvumas, todėl bet kuriuo atveju rekomenduojama į kosmetinį krepšelį įtraukti nuo saulės apsaugančias plaukų priežiūros priemones. Jos padės neišblukti pigmentui ir apsaugos plaukus nuo išsausėjimo, o kad rezultatas būtų dar geresnis, į paplūdimio krepšį įsidėkite ne tik akinius nuo saulės, bet ir galvos apdangalą“, – atkreipia dėmesį gydytoja trichologė R. A. Vankevičiūtė. 5 produktai, kurie turi atsidurti vasaros atostogų kosmetikos krepšelyje:

Daugiau patarimų, kaip taisyklingai rūpintis plaukais, susidūrus su plaukų retėjimu arba plikimu,  Instagram paskyroje @dermatologai bei @ellips.lietuva