Psichologė: gyventi pilnavertį gyvenimą net ir karo metu – privaloma

Pastarieji keli metai pasaulio negailėjo – pandemija, o dabar ir karas Ukrainoje sudrebino ne tik visų šalių ekonominį, bet ir psichologinį stabilumą. Šių įvykių kontekste gyventi įprastą gyvenimą tapo ne tik sudėtinga, bet ir morališkai sunku. „Ellips Lietuva“ pakalbino psichologę ir daugelio saviugdos knygų autorę Ramunę Murauskienę – kas moteryse pasikeitė ir kas turėtų pasikeisti, kad dėl grįžimo į įprasta rutiną ir rūpinimosi savo grožiu kaltės jausmo  neliktų.


 Viltis ir gyvybė/Shutterstock nuotr.

Ar pastebite, kad per šias savaites viešojoje erdvėje moteriškumo sąvoka pasikeitė? Ar „aš esu, kaip atrodau“ vis dar aktualus? O gal jokie geopolitiniai įvykiai ar kataklizmai negali nuslopinti moterų noro atrodyti moteriškomis net karo akivaizdoje?

Laimei, tragiški įvykiai, kuriuos stebime jau daugiau nei mėnuo, nekeičia moteriškumo sąvokos ir supratimo iš esmės, bet negalima nepastebėti, kad įneša tam tikrų naujų ir kitokių aspektų į moters kasdienybę. Lyties supratimą ir tipišką vienos ar kitos lyties išraišką keičia ne tik tradicijos, bet ir reikšmingi pasaulio įvykiai – moteris vis dažniau demonstruojama kaip potenciali aktyvi kovotoja, drabužių rinkoje pasirodė karinių raštų drabužių kolekcijos moterims ir pan. Ji – šių laikų amazonė, vienodai gerai atrodanti ir pasipuošusi vakariniu makiažu, ir, kaip dabar Ukrainos atveju, su ginklu rankoje. Moters išvaizda gali viską, tačiau tai toli gražu nėra jos esmės paveikslas. Daug moterų puola į kraštutinumą ir tampa per daug dekoratyvios. Kitas kraštutinumas – visai nesirūpinti savimi, akcentuojant tik vidinio grožio svarbą. Visgi, graži moteris kaip ir gražus žmogus, yra visapusiškai gražus ir sveikas. Tyrimais nustatyta, kad mes subjektyviai vertiname žmogų kaip gražų, kai jame dera labai daug aspektų: išvaizda, kalba, elgesio maniera, netgi kvapas. Ypač šiandien man norisi moterims priminti: neeikvokime veltui savo gyvybinės energijos tiems dalykams, kurių negalime pakeisti, bet gyvenkime kiekvieną dieną turiningai, atrasdamos laiko ne tik darbui, vaikams, vyrui, bet ir sau, savo vidiniam AŠ, savo kūnui. Ir tai jokia nuodėmė, todėl kaltės jausmo neturi būti. Rūpintis savimi iš esmės yra kiekvieno atsakingo žmogaus pareiga. Moteris, kuri yra naujos gyvybės nešėja šioje žemėje, šeimos didžioji kūrėja, svarbiausia vaikų augintoja ir auklėtoja, negali būti pervargusi, privalo rūpintis savo fiziniu ir psichologiniu atsparumu, kad tinkamai galėtų įgyvendinti savo gyvenimo projektus.

Tačiau dauguma pasakytų, kad, kaip ir COVID-19 pandemijos pradžioje, šiuo metu Ukrainoje vykstantis karas ir humanitarinė katastrofa, kurios sprendimu rūpinasi visas pasaulis, yra daug svarbesni nei nauja raukšlelė kaktoje ar ataugusios plaukų šaknys?

Kiekvienas stresas, ypač ilgalaikis, daro įtaką moters sveikatai. Aš mokau moteris rūpintis savimi kasdienybėje, rutinoje, kad, nutikus krizei, prasidėjus ilgalaikiam stresui, moteris atlaikytų visa tai ir įveiktų gyvenimo iššūkius su mažesniais padariniais sveikatai. Todėl dabartiniai įvykiai visoms mums yra tarsi priminimas – rūpinkimės savimi kasdien, nelaukime ligos, streso, įtampos. Moters sveikata yra svarbi visada, ypač, jei ji turi atsakomybių prieš silpnesnius už save, t.y., augina vaikus, rūpinasi senoliais, globoja naminius gyvūnus ir pan. Svarbu nepamiršti, kad ta pati mums įprasta rutina yra streso įveikimo būdas. Žmonės nustemba, kad būtent kasdieniai ritualai mums suteikia stabilumo, saugumo ir saugo mus kritinėse situacijose bei užtikrina psichologinį atsparumą. Kai moteris kas rytą skiria laiko sau, ji pakrauna save naujai dienai taip, kaip tai jai yra geriausia. Aš moterims siūlau saviugdos grupę „Gyvenimas gydo“, joje mes pratinamės pasisveikinti su savimi iš meilės, iš visos plačios širdies, pasakyti sau gerą žodį, pasistengti įtikti sau, o ne kitiems, mylėti save atsakingai, mokomės vietoj kasdienio įprasto pasiteisinimo dėkoti kitiems už kantrybę ir pan. Lygiai taip pat ir su išoriniu kūno rūpinimusi: moteris, kuri kas dieną pasidovanoja sau gražinimosi akimirką, jaučiasi kur kas įgalesnė kurti ir keisti savo gyvenimą nei ta, kuri tik guodžiasi dėl savo netinkamos išvaizdos.

Paramos ukrainietėms moterims sąraše, kurios pabėgo nuo karo į Lietuvą, teko matyti ir grožio priemonių – paakių kaukių, plaukų kaukių, specifinių kremų rankoms ir kūnui. Tai padeda joms greičiau atsigauti ar mums numalšinti kaltę – padedame ne tik būtinais produktais?

Istoriškai taip susiklostė, kad vyresnė karta priprato gyventi skurde, net nesusimąstome, kad ko nors stoka mums tapo savaime suprantamu dalyku. Tuo tarpu gyvenimas gausoje, kas iš tiesų turėtų būti savaime suprantamu dalyku, tapo prabanga – to šiuolaikinė jaunoji karta, kuri yra įpratusi viską turėti čia ir dabar, nebelabai supranta. Kai sau leidžiame gyventi gausoje, geras veido kremas tampa būtina preke. Proteinu prisotinta kaukė plaukams žiemą, pavasarį ir vasarą tampa taip pat būtina preke, nes moteris, kuri turi sveiką odą, sveikus plaukus, nagus, žibančias sveikas akis, ne tik geriau jaučiasi, bet ir turi daugiau jėgų padėti kitiems, pasirūpinti mylimaisiais ir tais, kuriems dabar ypatingai reikia pagalbos. Todėl verta elgtis paprastai – jei turite resursų, padovanokite kitai moteriai jai būtinas prekes, jai jų dabar labai reikia. Atminkime: karo Ukrainoje  situacija pakeis visų mūsų įpročius ir kasdienybę, tačiau pastangos išlaikyti įprastą gyvenimo kokybę didina šių moterų psichologinį atsparumą, todėl šios išlaidos pateisina tikslą. Užjausti nelaimėje ir džiaugtis, kad pats nesi tokioje situacijoje – normalu ir žmogiška, todėl šie abu jausmai gali būti mumyse tuo pat metu. Svarbu, kad kuris nors vienas neimtų dominuoti ir mūsų neišbalansuotų.


 Gyvenimas/Shutterstock nuotr.

Galbūt dabar, kai visi atsigręžėme į savo artimus žmones ir ėmėme labiau vertinti galimybę būti su jais, mamoms puikus metas sustiprinti ryšį su dukromis ir perduoti joms savo patirtį bei moteriškus ritualus?

Motinos nuo mažų dienų rodo, kaip rūpinasi savimi, todėl dažnai moteriai dukters atsiradimas yra didžiulis paskatinimas labiau rūpintis savimi. Mergaitėms, visų pirma, verta perduoti patirtį, kaip rūpintis savimi: save sveikatinti, gydyti, tausoti. Kalbu ne apie dekoratyviąją kosmetiką ir spalvas, o apie moterišką visapusišką sveikatą. Mergaitei augant, moteris savo elgesiu, pasaulėžiūra, veiklomis ir gyvenimo sprendimais rodo dukrai, jog moteris šioje žemėje yra labai atsakinga už vertybes ir jų laikymąsi. Ne veltui sakoma, jog su dora moterimi joks nusikaltėlis neištvers ilgai. Moteris perduoda vertybes su savo meile vaikams, o dukroms perduoda atsakomybę už vertybių laikymąsi. Deja, mūsų mergaitės nuo mažų dienų mokomos tverti sunkumus, kentėti diskomfortą, vertiname mergaičių didžiulę kantrybę, tačiau suaugusios moterys dažnai jau nebežino, kada jos turi pasakyti neteisingam elgesiui su jomis „stop“. Būtina nuo mažų dienų mergaites mokyti nesutikti su netinkamu elgesiu, nesileisti į nemalonius santykius, vengti žmonių, kurie su jomis elgiasi grubiai. Tai reiškia, kad yra dalykų šioje žemėje, kurių tverti negalima. Taip mergaitė mokoma lojalumo, visų pirma – sau. Moteris, kuri žino, ką reiškia būti ištikima sau, bus ištikima ir vyrui, ir vaikams, ir Tėvynei. Moterų lavinimas ir ugdymas yra aukso vertės indėlis į visą mūsų visuomenę ir jos gerovę. Kai prasideda lytinis brendimas, mergaitės iš motinų turi sužinoti, kam skirtas moteriškas kūnas, ką reiškia moters ciklas ir kokią įtaką jis daro ir darys moters gyvenimui, pasauliui ir pan. Kai motina nenori ar negali pasidalinti gerąja patirtimi, verta ieškoti kitų moterų, kurios mielai dalinasi sėkmingomis savo istorijomis. Moteris iš esmės yra ypatinga, nes jos kūnas dažniausiai yra tarsi karalystė kitai gyvybei atsirasti. Štai kodėl moteris nuo mažų dienų turi žinoti, kaip rūpintis savo kūnu ir vidumi. Visa kita mergaitė gali susižinoti augdama, bręsdama, gyvendama savo unikalų gyvenimą. Mados keičiasi, priežiūros priemonės – taip pat. Man asmeniškai labai smagu visada skaityti mūsų senolių patarimus, kai mes galime save sveikatinti augalėliais – aš išbandau tai, kas man įdomu, o tęsiu tik ttai, kas iš tiesų padeda. Kadangi gyvenu neatsiskyrusi nuo civilizacijos, mielai naudojuosi naujausiais natūraliais produktais, tausojančiais mūsų kūnus, nagus, odą, plaukus. Supraskime: kai gyveno mūsų močiutės, nei tokio užterštumo nebuvo, nei tokio gyvenimo tempo, todėl normalu yra pasinaudoti ir šiuolaikiniais kosmetikos atradimais. Mane labai žavi sinergija, kai natūralius produktus galime derinti su specializuotais produktais, išbandyti jų poveikį ir priimti sau geriausius sprendimus.

Kaip manote, šis karas mus pakeis?

Žinoma. Jis jau pakeitė, tačiau svarbu šį procesą kiek įmanoma suvaldyti savo naudai ir pasikeisti į gerąją pusę – patobulėti. Pokyčiai neatsiranda staiga – jiems reikia laiko, tačiau juos pradėti užtenka vos 7 sekundžių. Jeigu mes neišnaudosime 7 sekundžių veiksmui nuo kilusios idėjos, impulso, minties, nepradėsime jokio pokyčio. Naujus veiksmus verta kartoti 40 dienų, kad jie atrastų vietą moters kasdienybėje – 21 diena dažniausiai yra per mažai, todėl būkime kantrios su savimi. Kartais nutinka ir tokių situacijų, kai moteris pradeda įgyvendinti kokį nors pokytį savo gyvenime, kuris, pasirodo, jai nėra reikalingas, todėl rekomenduoju pasilikti tik tokius įpročius, kurie yra susiję su moterimi asmeniškai. Mes esame pratusios dažnai atkartoti draugių elgesį, visuomenė daro didžiulį spaudimą, nurodydama šiuolaikinės moters rėmus, tačiau tai daro didelę žalą autentiškai moteriai – daryti reikia tai, kas gerai tau, o ne kitiems. Manau, kad pasaulis vertybiškai keičiasi ir taikos, ir karo metu. Tiesą pasakius, karas vyksta kur nors žemės planetoje nuolat, tik nebūtinai mes apie tai žinome. Kai karo grėsmė yra labai arti mūsų, jis mus skatina susikoncentruoti į esminius dalykus – santykius, sveikatą, šeimą, giminę. Visa kita – lyg priedai prie gyvenimo. Moterims labiausiai linkiu sveikatos – vidinės ir išorinės, o tuomet nutiks ir grožis viduje bei išorėje. Kai moteris yra laiminga, ji yra labai galinga prisotinti pasaulį gėriu, grožiu, meile, draugiškumu, išmintimi – to mums visoms labai linkiu. O kad nebūtų sunku po vieną, kviečiu moteris prisiminti galingą moterišką bendrystę, nes kartu mes galime geriau. Ačiū už pokalbį.