Jokia paslaptis, kad kasdienis plaukų džiovinimas ir tiesinimas, dažnas dažymas namų sąlygomis, neturint pakankamai žinių ir aplinkos tarša kenkia plaukams, nekalbant apie prastą jų priežiūrą ir nesubalansuotą mitybą, todėl, norint išlaikyti plaukų grožį, reikia pasistengti. Deja, tik kasdienio šampūno ir kondicionieriaus nepakaks, tad teks traukti slaptą ginklą – plaukų kaukę. „Ellips Lietuva“ paprašė plaukų priežiūros specialistės, „TutiSo“ grožio studijos įkūrėjos Karolinos Baniulienės pasidalinti savo įžvalgomis ir patarimais, kaip iš plaukų kaukės gauti maksimalią naudą.
Iš jūsų patirties, kokias klaidas dažniausiai daro žmonės, naudodami plaukų kaukes?
Viena didžiausių klaidų – savo grožio rutinoje iš viso nenaudoti šios priemonės. Plaukų kaukė tokia pat svarbi plaukų grožiui, kaip ir kokybiškas plaukų šampūnas ar subalansuota mityba, todėl jos atsisakyti yra nesumanu. Kita, ne mažesnė plaukų priežiūros klaida, kurios padarinius po to tenka šalinti – noras būti grožio specialistu, neturint specifinių žinių. Konkrečiai, kai plaukų kaukės ir kitos grožio priemonės pasirenkamos savarankiškai, neatsižvelgus į savo plaukų tipą, jų trūkumus ir poreikį. Plaukus išsausinus ir sudirginus galvos odą, galima lengvai prisižaisti – eliminuoti šio eksperimento padarinius po to užtruks ilgiau ir brangiau. Beje, atskiro pragaro rato verti tie, kurie kaukę tepa tiesiai ant galvos odos – tai galima daryti tik tais atvejais, kai ant produkto pakuotės aiškiai yra nurodyta, jog tai daryti reikia, kitaip galvos odos pH gali būti išbalansuotas, todėl skalpą ims niežtėti, gali atsirasti pleiskanų ir išsivystyti galvos odos uždegimas. Plaukų kaukę derėtų tepti nuo plaukų vidurio iki galiukų, kad šaknys nebūtų prigludusios, o labiausiai žalojama plaukų dalis įsisavintų naudingas medžiagas. Šiame kontekste plaukų kaukės nuskalavimas anksčiau laiko atrodo labai maža klaidelė (šypsosi).
Bet dauguma gali paprieštarauti – kasdien naudoju plaukų balzamą, tad mano plaukai yra sudrėkinti ir pamaitinti, kam man ta plaukų kaukė?
Nepriklausomai, naudojamas kondicionierius ar ne, kaukė yra būtina plaukų priežiūros rutinos dalis, nes jos funkcija yra visai kitokia. Plaukų kondicionierius ar balzamas užbaigia plaukų trinkimo procedūrą, užverdamas šampūno atvertus plaukų žvynelius, o kaukė plaukus pamaitina ir palepina. Sakyčiau, čia taip pat, kaip lyginti kasdienį higieninį prausimąsi duše ir SPA procedūras. Savo plaukus taip lepinti derėtų kas ketvirtą galvos trinkimą.
Parduotuvėse kaukių rūšių ir net jų įpakavimo būdų yra begalė. Ar yra skirtumas, kuri plaukų kaukė geresnė – iš tūbelės, vienkartinio maišelio ar daugkartinio naudojimo inde?
Labiausiai kviesčiau atkreipti dėmesį, ar pakuotė yra tvari, perdirbama, nes rinkdamiesi tokį gaminį, ne tik rūpinamės savo grožiu, bet ir aplinka, kurioje gyvename. Kaukės efektyvumas nuo pakuotės formos tikrai nepriklauso, nebent nerimaujate, kad, retai naudojama, kaukė dideliame inde gali pasenti. Nors vienkartinėse pakuotėse esančios kaukės tūris yra mažesnis, jos labai patogios kelionėse ar sporto klube, nes tokią pakuotę paprasta nešiotis su savimi ir lengva dozuoti – išspausti į delną galimą tikslią vienkartinę priemonės dozę. Be to, tokia pakuotė apsaugo kaukę nuo oksidacijos – plaukų priežiūros priemonės sąveikos su oru.
O koks yra optimalus kaukės kiekis, būtinas geriausiam efektui?
Kiekis turėtų būti pakankamas jūsų plaukų ilgiui ir apimčiai. Vidutinio ilgio ir apimties plaukams pakanka arbatinio šaukštelio kaukės.
Straipsnių apie grožio ritualus galima rasti ne vieną – ar tai reiškia, kad vis dar savęs prižiūrėti nemokame? Kaip teisingai naudoti plaukų kaukę?
Plaukų poreikiams pritaikytu šampūnu išplauname plaukus, juos nusausiname, kad nevarvėtų vanduo. Delnuose pašildome arbatinio šaukštelio dydžio plaukų kaukės kremo „burbuliuką“ ir ją paskirstome per visą plaukų ilgį. Kad produktas dar geriau pasiskirstytų, retomis šukomis švelniai iššukuojame plaukus ir palaukiame ant gaminio pakuotės nurodytą laiką – per jį plaukai įsisavins kaukėje esančias naudingas medžiagas. (Dar viena auksinė taisyklė – kaukės veiksmingumui sustiprinti galima naudoti dušo kepurėlę arba sušildytą rankšluostį.) Išskalaujame ir paliekame džiūti. Ypač svarbu plaukus šukuoti teisingai – pradedant nuo galiukų ir pamažu kylant į viršų. Kadangi šlapi plaukai yra pažeidžiamiausi, neteisingai šukuojant, galima išpešti nemažai plaukų, jie ims lūžinėti, o galiukai – šakotis.
Asmeninė archyvo nuotr. / Karolina Baniulienė
Yra tekę girdėti, kad dalis žmonių kaukę ant plaukų palieka per naktį, nes mano, kad taip efektyviau pasisavinamos naudingos medžiagos. Ar tai tiesa?
Gamintojai ant pakuočių laiką, kurį veikia produktas, nurodo ne šiaip sau – yra paskaičiuota, kiek kaukės veikliosios medžiagos yra gyvybingos ir naudingos, todėl patiems apsimesti chemikais nereikėtų. Gal plaukams ir nepakenksite, bet naudos daugiau nebus, o ir lovos patalynei, kažin, ar tokie eksperimentai patiks. Be to, kaukė geriau veikia, kai tepama ant drėgnų plaukų – tai reiškia, kad plaukai yra švarūs, todėl dulkės ir riebalai netrukdo įsisavinti grožio priemonėje esančių ingredientų, o šlapia galva eiti miegoti, norint žvilgančių plaukų, nevalia.
Tiesūs, ploni plaukai ir plaukų kaukė – sakoma, kad tada plaukai dar labiau priglunda ir atrodo susiriebalavę. Tai tiesa ar mitas?
Kaip skirtingi odos priežiūros produktai yra kuriami skirtingiems odos tipams, plaukų priežiūros produktai taip pat atitinka skirtingus poreikius. Pasirinkę produktus, kurie netinka jūsų plaukų tipui, ne tik nepastebėsite pagerėjimo, bet galite susidurti su įvairiomis plaukų ir galvos odos problemomis. Sulipę plaukai – mažiausia jų. Jeigu kaukė yra pasirenkama ne pagal plaukų tipą, ji tikrai apsunkins plaukus, nes plaukai nesugers maitinančių medžiagų ir perteklius nuguls ant plaukų. Dauguma gamintojų turi atskirą grožio priemonių liniją, skirtą plonų plaukų savininkėms, todėl pastarosioms tokią ir derėtų naudoti. Visada sakau – prioritetu rinkitės ne rinkodaros šūkį, bet savo plaukų poreikius.
• Jeigu norite sudrėkinti sausus ir pažeistus plaukus, ieškokite intensyviai drėkinančios kaukės.
• Kovodami su riebia galvos oda, rinkitės molio pagrindo kaukę, kuri sugers riebalų perteklių.
• Jeigu siekiate sutramdyti garbanotus plaukus, ieškokite drėkinančios kaukės su argano, alavijo, makadamijų ar alyvuogių aliejumi, kuris padės sulyginti pasišiaušusius plaukų žvynelius ir mažins plaukų vėlimąsi.
• Norėdami išsaugoti dažytų plaukų spalvą, ieškokite kaukės su pigmentą apsaugančiais, plauko struktūrą atkuriančiais ingredientais.
• Norėdami plonus plaukus pakelti nuo šaknų, ieškokite lengvos tekstūros kaukės, kuri ne tik plaukus pamaitins, bet ir suteiks jiems apimties.
O jeigu šiuos poreikius norisi šiek tiek pakoreguoti. Pavyzdžiui, šviesiaplaukės nori tapti tamsiaplaukėmis, o pastarosios – raudonplaukėmis, todėl vonios lentynėlėje atsiranda tonuojančios plaukų kaukės. Ar jų naudojimo ypatumai skiriasi nuo įprastų kaukių?
Tonuojančių kaukių sudėtyje yra tiesioginių pigmentų, kurie koreguoja arba pagyvina esamą plaukų atspalvį, todėl reikėtų nepamiršti keleto niuansų.
• Pirma – produktą būtina gerai paskirstyti, nes ten, kur produkto koncentracija bus didžiausia, atspalvis bus ryškiausias – juk nenorite atrodyti lyg zebras?
• Antra, jeigu plaukų porėtumas nėra vienodas, atspalvio išgauti tai pat nepavyks tolygiai.
• Trečia, labai svarbu suderinti esamą ir norimą išgauti plaukų atspalvį – didelio kontrasto namų sąlygomis geriau nebandyti. Pavyzdžiui, jeigu esate dažyta šviesiaplaukė, tonuojant tamsia kauke, rezultatas gali nedžiuginti ir varijuoti nuo purvino asfalto iki cepelinų spalvos.
• Bet kuriuo atveju, dėl tonuojančių kaukių naudojimo namie, siūlau pasitarti su savo plaukų stilistu – jis geriausiai įvertins jūsų plaukų būklę ir norimų pokyčių realumą.
Ar kaukės, skirtos skirtingų spalvų plaukams, be spalvos dar kuo nors skiriasi?
Kadangi šviesinant plaukus jie yra pažeidžiami labiau, šviesiaplaukėms skirtos kaukės yra intensyviai atstatančios, giliai maitinančios, stiprinančios plaukus bei apsaugančios juos nuo lūžinėjimo. Tamsiaplaukių kaukės dažniau būna drėkinančios, suteikiančios plaukams blizgesio ir elastingumo.
Karantinas išmokė, kad daug ką galima pasidaryti patiems namuose. Kaip ir plaukų kaukių – pilnas internetas jų receptų. Ką jūs, kaip profesionalė, apie tai manote?
Manau paprastai – nereikia išradinėti dviračio. Kurdamos grožio priemones, plaukų priežiūros kompanijos investuoja daug laiko ir lėšų tyrimams, kad šios būtų efektyvios ir nekenktų sveikatai. Eksperimentuojant namuose, galima skaudžiai nudegti – net tiesiogine prasme, kai kuris nors namų gamybos kaukės ingredientas netikėtai sukels alerginę reakciją. Pvz., naminė kaukė su citrinos sultimis gali dar labiau išsausinti šviesintus plaukus, o su svogūno sultimis – apgaubti jūsų galvą su niekuo nesupainiojamo kvapo aureole, kurią nešiositės dar kelias dienas. Jeigu, tai užuodusios, plaukus iškart išplausite – kokia prasmė buvo šią kaukę gaminti?
Be to, tai, kas tiko jūsų močiutei ar tinka tamsiaplaukėms ispanėms iš internetinio forumo, visiškai gali netikti jūsų plaukams. Nors abiejose geografinėse platumose turime ir plonų plaukų, ir vidutinių ar storų plaukų atstovių, Pietų šalių moterys dažniau naudoja glotninančias, besišiaušiantiems garbanotiems plaukams skirtas kaukes, o lietuvaitės – ploniems ir šviesintiems plaukams skirtas drėkinančias bei maitinančias kaukes. Parduotuvių lentynos lūžta nuo įvairių kokybiškų grožio priemonių, tad išsirinkti tikrai neturėtų būti sudėtinga.