Vandens kokybė plaukų priežiūroje: ką reikia žinoti?

Turbūt, kiekvienam teko patirti tą nusivylimo jausmą, kai, siekdami turėti reklamos vertus sveikus ir žvilgančius plaukus, prisipirkome begalę brangių plaukų priežiūros priemonių, tačiau trokštamo rezultato taip ir nesulaukėme. „Ellips Lietuva“ pakalbinta plaukų specialistė Ugnė Vaitiekienė sako, kad, jeigu priemonės yra pritaikytos jūsų plaukų būklei, tačiau iki vešlių, vilnijančių sruogų – labai toli, gali būti, kad dėl visko kaltas vanduo jūsų duše.


 Vandens kokybė turi didelę įtaką plaukų būklei/Shutterstock nuotr.

„Kietas“ ir „minkštas“ vanduo – kuo jie skiriasi?

Nesvarbu, paprasta ar sudėtinga jūsų plaukų priežiūros rutina, jeigu iš vandens čiaupo bėga „kietas“  vanduo, kuriame yra daug ištirpusių „kietų“ mineralų, tokių, kaip kalcis ir magnis, kartais – ir geležies, grožio procedūros gali būti ne tokios veiksmingos. Vandens „kietumas“ priklauso nuo šių mineralų koncentracijos, todėl skirtingame Lietuvos regione ir net skirtingame mieste vanduo gali skirtis. Šulinio vanduo taip pat yra „kietas“, nes paprastai toks vanduo nėra filtruojamas, todėl jame ištirpusių mineralų koncentracija yra didesnė. Palyginti su „minkštu“ vandeniu, pvz., gėlu lietaus vandeniu ir filtruotu vandeniu buteliukuose, „kieto“ vandens apnašos kaupiasi ant kriauklės, vonios ir vandens čiaupų paviršių, palieka mineralinių nuosėdų ant mūsų indų bei stiklinių ir netgi po skalbimo gali išblukinti drabužius. Kaitinant kietą vandenį, jame esantys mineralai sudaro netirpias druskas, kurias vadiname „kalkėmis“. „Kietas“ vanduo taip pat neleidžia muilui ir grožio priemonėms putoti, o tai trukdo išvalyti apnašas nuo vonios paviršių, plaukų ir odos. Jeigu ant indų, jiems išdžiūvus, lieka dėmių, jeigu kriauklė ir vonia – su „apnašomis“, didelė tikimybė, kad jūsų namuose vanduo yra „kietas“. Namų sąlygomis, tačiau ne „iš akies“, o profesionaliai norint nustatyti, ar vanduo yra „kietas“, galima naudoti specialias juosteles, kurių yra praktiškai bet kurioje didesnėje statybinių prekių parduotuvėje ar specializuotose elektroninėse parduotuvėse. Juostelė, kaip lakmuso popierėlis, reaguoja į vandenyje ištirpusias mineralines medžiagas ir pagal jų koncentraciją nusidažo atitinkama spalva – tereikia gautą rezultatą sulyginti su testo instrukcijoje nurodytais rezultatais ir žinosite, ar vanduo namuose yra „kietas“. Štai dar vienas itin paprastas triukas, kaip tai nustatyti. Užpildykite trečdalį bet kokios talpos buteliuko vandeniu, į jį įlašinkite kelis lašus skysto muilo ir kelias sekundes stipriai pakratykite. Jeigu buteliuke nesusidaro purių muilo burbuliukų ir vanduo atrodo drumstas ir (arba) „pieniškas“, jūsų vanduo yra „kietas“. 


 Asmeninio archyvo nuotr./Ugnė Vaitiekienė

 Kaip „kietas“ vanduo veikia plaukus?

  • Išsausėję plaukai

Kadangi mineralai ant plaukų palieka „plėvelę“, kuri neleidžia įsiskverbti drėgmei, plaukai išsausėja. Tai reiškia, kad, net naudojant geriausius drėkinamuosius kondicionierius ir plaukų kaukes, plaukai styro į visas puses ir yra sausi kaip šiaudai.

  • Sulipusios sruogos

Kadangi mineralai turi savybę kauptis, jie apsunkina jūsų plaukus, todėl šie gali atrodyti susiriebalavę net ką tik išsiplovus galvą.

  • Niežtinti galvos oda

Kaskart plaunant galvą, vandenyje ištirpę mineralai padengia ne tik plaukus, bet ir galvos odą, taip užblokuodami folikulus ir sukeldami odos uždegimą. Dėl šių priežasčių galvos odą ima niežtėti, o ją kasydami, situaciją tik pabloginate.

  • Plonesni plaukai

Nuolat „kieto“ vandens mineralų veikiamas išorinis plaukų sluoksnis – kutikulė, pasikelia, tad plaukas nebeišlaiko drėgmės, tampa neelastingas ir trapus. Kadangi sausi plaukai lengviau veliasi, juos tenka dažniau šukuoti, tačiau dėl susilpnėjusio plauko jie dažniau lūžinėja bei slenka, todėl vizualiai plaukai atrodo plonesni.

  • Išblukusi plaukų spalva

Kad išgautumėte tokią plaukų spalvą, apie kurią svajojate, plaukų dažai turi nusėsti kutikulėje, tačiau „kietas“ vanduo neleidžia jai prisisodrinti dažų, todėl jūsų plaukų spalva lengvai nusiplauna. Jeigu savo plaukų koloristui išleidžiate begales pinigų per mėnesį – tai tiesiogine prasme pinigai, nuleisti į kanalizaciją. „Valgant maistą, kuriame yra gausu kalcio ir magnio, kaulai bus sveikesni ir stipresni, tačiau plaukai dėl vandenyje ištirpusių šių mineralų vešlesni netaps. Netgi atvirkščiai – kiekvieno vonios ritualo metu mineralai nusėda ir kaupiasi ant jūsų plaukų bei galvos odos, todėl ilgainiui plaukai praranda žvilgesį ir minkštumą. Dėl susikaupusių mineralų pertekliaus plaukai apsunksta, atrodo be gyvybės, sruogos tampa sausos ir trapios, o tai reiškia viena – sužaloti ir pasišiaušę plaukai, kuriems priežiūros reikia daugiau nei įprastai. Be to, dėl „kieto“ vandens dažyti plaukai greičiau blunka, blondinių atveju net pakeičia spalvą – ima geltonuoti. Jeigu neseniai šviesinti plaukai po kelių maudynių duše pakeitė spalvą, didelė tikimybė, kad jūsų vanduo yra per „kietas“, – pastebi U. Vaitiekienė.


 Asmeninio archyvo nuotr./Ugnė Vaitiekienė

Ką daryti?

Pirmiausia, apsvarstykite galimybę duše įsirengti vandens filtrą. Tai skamba kaip nereikalingas išlaidavimas, tačiau dušo filtrų galvutės yra specialiai sukurtos pašalinti mineralų perteklių, kad plaukai būtų apsaugoti nuo žalingo jų poveikio. „Jeigu investuoti į dušo įrangą nenorite, į savo plaukų priežiūros rutiną įtraukite specialų šampūną, kuris iš plaukų pašalins visas nereikalingas medžiagas, tačiau dėmesio – ir visą drėgmę. Tokį šampūną derėtų naudoti itin retai – kelis kartus per mėnesį, visą kitą laiką nepamirštant galvos odą raminančių ir maitinančių kosmetikos priemonių, kurios neriebaluoja ir neapsunkina plauko. Plaukų priežiūros rutina turėtų garantuoti, kad naudojate savo plauko struktūrai skirtą šampūną ir kondicionierių, tinkantį mineralų paveiktiems – išsausėjusiems, lūžinėjantiems ir šiurkštiems – plaukams. Šviesiaplaukėms rekomenduoju paieškoti specialių šampūnų, kurie neutralizuoja geležies daleles vandenyje, todėl išsaugo skaisčią ir tolygią plaukų spalvą“, – patirtimi dalijasi plaukų stilistė. Norintys išbandyti liaudiškas priemones, gali į litrą šilto vandens įpilti žiupsnelį sodos ir šiuo mišiniu sudrėkinti plaukus prieš juos plaunant šampūnu – soda iš plaukų pašalins mineralų nuosėdas, todėl grožio priemonės veiks efektyviau. Išplautus plaukus, kad jie žvilgėtų, galima perplauti vandeniu su šaukštu obuolių actu: tiesiog sumaišykite 1 valgomąjį šaukštą acto su 2–3 puodeliais filtruoto vandens ir įtrinkite į plaukus. Palikite 3-5 minutes ir kruopščiai nuplaukite. Pasak plaukų priežiūros specialistės, kartą per savaitę visų spalvų plaukų savininkai turėtų naudoti maitinamąją arba plaukų spalvą išsaugančią plaukų kaukę, kasdienai – nenuplaunamą drėkinantį pienelį arba tepamus vitaminus plaukams, kurie apsaugo nuo UV spindulių ir karščio poveikio. „Tai būtina vasaros priemonė, kad po atostogų atsipalaidavimo neužgriūtų plaukų gaivinimo rūpesčiai. Taip pat primigtinai rekomenduoju vengti grožio priemonių, kuriose yra sulfatų, nes pastarieji plaukus dar labiau išsausins. Tačiau geriausias gražių plaukų receptas – tinkamai parinkti grožio produktai, truputis grožio rutinos ir meilė sau. Ši trijulė daro stebuklus“, – šypsosi U. Vaitiekienė.